bigmir)net TOP 100

Взаємодія слідчо-оперативної групи Національної поліції з патрульною поліцією в огляді місця події

Безперечно огляд місця події є одним з найважливіших етапів розслідування злочинів. Взаємодія слідчого як керівника проведення даної слідчої дії з іншими працівниками міліції є досить широко освітленим у відомчих нормативно-правових актах системи Національної поліції, так і в вітчизняній науковій літературі. Проте, вважаємо за необхідне зазначити, що висвітлення взаємодії патрульної поліції є досить актуальним питанням, адже в силу реформування системи МВС, патрульна поліція є новим підрозділом, який прийшов на заміну підрозділам ДАІ та патрульно-постової служби.

Попри новий статус патрульної поліції, вона як прямий правонаступник попередньої служби тісно взаємодіє з іншими підрозділами Національної поліції. Особливе місце відведено співпраці слідчо-оперативної групи, а саме слідчих та оперативних працівників з патрульними на місці події.

Основним етапом взаємодії є забезпечення охорони місця події патрульною поліцією. До прибуття слідчо-оперативної групи на чолі з слідчим, патрульні зобов’язані:

вивести з місця події усіх сторонніх громадян, наполегливо, але ввічливо пояснити їм, що їх перебування може завадити розслідуванню;
з'ясувати, чи є потерпілі, і в разі необхідності у межах наявних можливостей подати їм невідкладну, у тому числі медичну, допомогу та викликати машину швидкої допомоги;
за необхідності оточити місце події, залучивши до цього громадськість. Пости виставляти залежно від характеру і розташування місця події;
вжити заходів по збереженню слідів злочину, які під дією атмосферних проявів можуть бути знищені до прибуття оперативної групи (слідчого). Для цього ясно видимі сліди та інші речові докази накрити будь-яким підручним матеріалом, наприклад, ящиком, картоном, фанерою, газетою, брезентом тощо, які не мають різкого запаху (на випадок можливого використання службової собаки);
не дозволяти нікому торкатися предметів або проводити будь-яке їх переміщення;
при виставлені поста та зміни, що відбуваються в процесі охорони місця події, інформувати чергового по органу внутрішніх справ.
Наприклад, При виявленні вогненебезпечного об’єкта (предмета) або такий, що нагадує такий (тюк, сумка, валіза, портфель тощо), а також за фактом вибуху патрульний поліцейський зобов’язаний: вивести (тобто видалити) всіх громадян із небезпечної зони; доповісти про подію оперативному черговому найближчого територіального ОВС; забезпечити охорону місця події до прибуття спеціалістів-вибухотехніків та членів СОГ. Це кроткий алгоритм дій, а розширений буде таким:
видалити всіх сторонніх осіб;

надати допомогу постраждалим;

забезпечити охорону місця події; а саме охорона недоторканості місця події;

забезпечити попередження можливих наслідків події;

організувати затримання злочинця по «гарячих слідах».

Забезпечити збереження недоторканості обстановки місця події:

1.визначити безпосередні межі місця події;

2. забезпечити його огородження та охорону;

3. заборонити доступ до нього сторонніх осіб.

Доцільно прикріпити листки паперу з відмітками про заборону доступу. Місце події оточити спеціальною стрічкою.

Також окрім охорони патрульні зобов’язані з міри своїх можливостей, шляхом опитування громадян, які знаходяться на місці події, як можна повніше виявити коло свідків (очевидців), запитати у кожного з них, звідки він спостерігав подію, якщо чув це від інших осіб, то від кого саме, і спробувати з'ясувати: яка конкретно і в який час сталася подія; хто вчинив правопорушення, кількість правопорушників, їх прикмети, роль кожного з них у вчиненому правопорушенні, скільки часу вони знаходились на місці події, в якому напрямку і яким чином зникли; якими знаряддями і засобами користувались правопорушники, де і які предмети залишили, що змінилось на місці події на час прибуття міліціонера; відомості про громадян, які були очевидцями події. Всі вищезазначені дії, при їх невідкладному та точному виконанні значною мірою знімають навантаження з працівників СОГ, які прибудуть на місце події в подальшому та сприяють повній та обґрунтованій оцінці обставин злочину.

З прибуттям на місце події слідчо-оперативної групи (слідчого, оперативника, криміналіста) патрульний поліції (старший групи)зобов’язаний доповісти про заходи, вжиті для забезпечення охорони місця події і про особливості на місці події, на які патрульний звернув увагу в момент прибуття (специфічний запах, напрямок вітру, температура повітря, час, який показував годинник, що знаходиться на цьому місці, а також про переміщення предметів, яке зробив міліціонер, шляхи їх пересування на місці події та ін. Після доповіді, патрульні поліцейські зобов’язані діяти за вказівками слідчого, для допомоги в розкритті злочину по гарячих слідах, забезпеченні подальшої охорони події та інших діях, які можуть сприяти отриманню достовірних відомостей про обставини злочину.

Отже, взаємодія СОГ з патрульною поліцією при огляді місці події проявляється на так званому підготовчому етапі огляду, а саме при забезпеченні охорони місця події, але цим вона не завершується, адже після прибуття слідчо-оперативної групи на місце події патрульні поліцейські зобов’язані діяти за подальшими вказівками слідчого. Своїми діями патрульні поліцейські значно полегшують роботу не тільки слідчого, а й усіх членів слідчо-оперативної групи здобуттям відомостей та інформації до прибуття слідчо-оперативної групи та охороною та забезпеченням цілісності всіх можливих предметів, які можуть мати важливе значення для подальшого розкриття та розслідування злочину.